На сам перед, перше питання при підготовці лабораторії до акредитації – де саме її отримати та чому Національне агентство з акредитації України (НААУ)? Відповідь на це питання одна – НААУ є єдиним органом в Україні, який на законних підставах може проводити такі роботи. Для багатьох керівників лабораторій витяг з закону або статті не є аргументом і вони доручають пошук такої інформацію керівникам лабораторії, які в свою чергу можуть знайти тільки «розмиту» інформацію «від десятої особи», яка не пояснює чуткої підстави…
В свою чергу ми отримуємо безліч звернень від замовників з проханням роз’яснити перед початком наших робіт з організації лабораторій та їх акредитації, все тіж підстави: «ЧЬОМУ САМЕ НААУ?», «НЕВЖЕ ВІДСУТНІЙ ІНШИЙ ОРГАН?», «ЯК ЦЕ ВІДСУТНЯ МОЖЛИВІСТЬ ПРОСТО ПРИДБАТИ АКРЕДИТАЦІЮ?«. На такі питання є єдина відповідь: в Україні є один орган з акредитації лабораторій, який уповноважений Європою та просто купити її – нереально, адже через це НААУ наврядчи захоче ризикувати своїм уповноваженням. Також ми підготували стислу інформацію для наших замовників щодо повноважень НААУ, адже зібрати докупи таку інформацію буде складно. Отже, почнемо з найголовнішого, «Чому саме НААУ».
НААУ уповноважено на проведення акредитації лабораторій тому, що є асоційованим членом Європейської кооперації з акредитації (ЕА) та підписантом Багатосторонньої Угоди з ЕА (ЕА MLA) через Двосторонню Угоду про визнання (ЕА BLA) за напрямками акредитації випробувальних та калібрувальних лабораторій, органів з сертифікації продукції, органів з сертифікації систем менеджменту, органів з сертифікації персоналу та органів з інспектування. ЕА визнала, що всі напрямки діяльності НААУ відповідають встановленим в Європі нормативним вимогам в сфері акредитації. Таким чином, НААУ провадить діяльність, визнану на рівні Європейського Союзу. Також, НААУ є повноправним членом Міжнародної кооперації з акредитації лабораторій (ILAC) та підписантом Угоди про взаємне визнання International Laboratory Accreditation Cooperation (ILAC MRA) за напрямками акредитації випробувальних та калібрувальних лабораторій і органів з інспектування. Таким чином, акредитація, що надається НААУ у вищенаведених сферах, є еквівалентною акредитації, що надається національними органами з акредитації – підписантами ILAC MRA у більш ніж 80 країнах світу. [1] З іншого боку діяльність НААУ передбачена Законом України “Про акредитацію органів з оцінки відповідності” від 03.07.2019 року, де статтею 6 розділу 2 визначено, що саме національним органом України з акредитації – тобто НААУ, здійснюється акредитація в Україні. [2] Що най менше такі основні законні підстави роботи НААУ в сфері акредитації лабораторій і саме тому ми звергаємося саме до їх послуг.
Після отримання такої інформації, як правило виникає інше питання: «Чи можливо отримати акредитацію лабораторії в Європі?», на такі питання теж є єдина відповідь: «Так, це можливо, але вартість та терміни надання таких послуг буде значно більша ніж в НААУ», після цього, бажання її отримувати в іншому органі, як правило у замовника зникає. Адже всі ми розуміємо, що навіть офіційні платежі щодо акредитації лабораторії в Україні (інформація наведена з досвіду організації та акредитації лабораторій за 12 років), стартує від 80 тисяч гривень.
Враховуючи вищесказане, кожен керівник лабораторії може надати таку інформацію керівництву та значно спростити процедуру пошуку та вибору органу для акредитації лабораторії. Ми в свою чергу, можемо зробити висновок, що отримувати оцінки відповідності (акредитацію) в національному органі більш простіше, дешевше та швидше, адже вони мають тіж самі повноваження, що й інші Європейські органи, яких уповноважено тим же ЕА та ILAC.
Література
Посилання: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2407-14