22-23 серпня 2019 року відбулося лабораторне заняття практикум на тему: «Метод тонкошарової хроматографії: особливості методу, обладнання, пробопідготовка, проведення аналізу. Порівняння з ВЕТШХ. Застосування у фармацевтичній і харчовій промисловості». Мета заняття — вироблення практичних навичок з техніки виконання титриметричного аналізу і оволодіння методами статистичної обробки результатів аналізу на прикладі конкретних кількісних визначень, а також закріплення теоретичних знань шляхом вирішення типових розрахункових задач з кожної теми.
Семінар проводив: Макаренко Олександр Григорович — кандидат хімічних наук, доцент кафедри харчової хімії Національного університету харчових технологій, провідний викладач/тренер ТОВ «Лабораторія якості», автор понад 75 семінарів. Досвід роботи на провідних фармацевтичних підприємствах України понад 20 років, досвід роботи в Регуляторних органах.
В програмі заняття розглядалися питання:
1. Введення в тонкошарову хроматографію (ТШХ). Основні поняття, коли і як використовується ТШХ, теорія ТШХ — фактор затримки, константа потоку, інші параметри.
2. Пластинки в ТШХ. Готові Пластинки — чому? З чого складаються готові пластинки? Типи сорбентів і підкладок для готових пластинок. Значення букв і цифр кодів при позначенні пластинок. Підкладки для стаціонарних фаз і добавки. Які є типи готових пластинок і їх застосування. Критерій вибору стаціонарної фази для ТШХ.
3. Необхідні аспекти роботи перед хроматографуванням. Робота з Готовими Пластинками: фольга з алюмінію і пластика, скляні пластинки. Практичні поради при роботі з готовими ТШХ пластинками — попередня промивка, активація, кондиціювання, імпрегнування за допомогою занурення, імпрегнування за допомогою холостого хроматографування. Нанесення проб — ручне нанесення проб, коли бажано використовувати шприци, а не капіляри для нанесення проб? Неприйнятні розчинники, неприйнятні концентрації, некоректні концентрації, пошкодження шару. Напівавтоматичне нанесення, повністю автоматичне нанесення, позиціонування проб. Практичні поради для уникнення помилок, пов’язаних з проявом пластинок.
4. Системи розчинників, що є верхньою або нижньою фазою. Приготування і зберігання систем розчинників. Практичні поради для приготування і зберігання розчинників. Склад проблемних систем розчинників. Суміші з ефіром, суміші з хлорованими вуглеводнями, практичні поради по заміні хлорвмісних вуглеводнів.
5. Які типи хроматографічних камер реально існують? Камери для горизонтального хроматографування. Вплив атмосфери в камері. Ненасичена N- камера, насичена N- камера. Практичні поради стосовно атмосфери в камері. Вплив температури на хроматографію. Практичні поради по маркуванню ТШХ камер.
6. Хроматографування. Одновимірна ТШХ. Вертикальне хроматографування, хроматографування, що повторюється, горизонтальне хроматографування, двовимірна ТШХ.
7. Сушка після хроматографування, практичні поради по сушці після хроматографування.
8. ПРОЯВЛЕННЯ БЕЗ ДЕРИВАТИЗАЦІЇ. Оцінка без дериватизації, пряма візуальна оцінка, детектування при денному світлі, детектування за допомогою УФ світла 254 нм, детектування за допомогою УФ світла 365 нм, пряма оптична оцінка вище 400 нм, пряма оптична оцінка нижче 400 нм, вимір флуоресценції. Практичні поради для роботи з традиційними ТШХ сканерами. Вимір при неповному розділенні субстанції. Переваги виміру флуоресценції в порівнянні з виміром абсорбції для ТШХ. Документування без або перед дериватизацією.
9. ДЕРИВАТИЗАЦІЯ. Термохімічна реакція, практичні поради для проведення термохімічної реакції і приклади. Практичні поради по обприскуванню ТШХ пластинок. Особливі випадки дериватизації. Стабілізація забарвлених і флуоресцентних зон.
10. ДОКУМЕНТУВАННЯ. Опис ТШХ хроматограм, документування шляхом малювання, калькування і фотографування.
11. Валідация ТШХ методик. Практичні поради по валідації ТШХ методик. Підтверджувальні GMP/GLP листи з Первинними Даними.
12. Використання ТШХ при стрес випробуваннях лікарських препаратів.
13. Застосування ТШХ при контролі якості рослинної сировини, фальсифікатів лікарських препаратів і харчових продуктів.
Ми дякуємо за співпрацю співробітникам Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, кандидату с.-г.наук, завідувачу лабораторії мікотоксикології Ользі Миколаївні Васянович та її колегам, також нашим партнерам ТОВ «ХІМЛАБОРРЕАКТИВ» за участь та допомогу у проведенні практичної частини заняття. Компанія «ХІМЛАБОРРЕАКТИВ» пропонує меблі, лабораторне устаткування, хімічні реактиви і посуд для хімічних лабораторій. Інформацію про продукцію»ХІМЛАБОРРЕАКТИВ» ви можете знайти на сайті https://www.hlr.ua
Запрошуємо вас прийняти участь у наступних практичних і лабораторних заняттях:
29 і 30 серпня 2019 р. лабораторне заняття: «Рідинна хроматографія: від теорії до практики. Від чинників необхідних при виборі колонок в рідинній хроматографії до установки колонки і отримання хроматограммы», Левчик В.М.
17 вересня 2019 р. лабораторне заняття: «Атомно-абсорционный аналіз на практиці. Вирішуємо проблеми і помилки в роботі», Іщенко М.В.
Слідкуйте за новинами на нашому сайті та в соцмережах. А якщо ви хотіли би отримувати запрошення на наші заходи – напишіть, будь ласка, запит за адресою: info@ql.org.ua
До нових зустрічей!
Формазюк Людмила провідний фахівець-агрохімік відділу аналітики пестицидів, агрохімікатів, Державна установа «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія»
Семінар був проведений на високому рівні!
Семінар був проведений на високому рівні. Лектор дуже доступно викладав матеріал. Хороша організація
Волосюк Надежда химик ОФР, ЧАО «Фармацевтическая фирма «Дарница»
Александр Григорьевич – прекрасный специалист!
Александр Григорьевич – прекрасный специалист с большим практическим и теоретическим опытом, очень доступно и интересно излагает материал. Семинар дает большое количество нужной в работе информации.
Обуховская Виктория химик-аналитик отдела контроля качества, АО «Киевмедпрепарат»
Семинар очень понравился.
Семинар очень понравился, информативное и доходчивое изложение материала и важно, что он основывается на современных требованиях к контролю качества